Olga Hladová   tel. 774 799 666
olga@kvet-harmonie.cz
 

Povídka: ´Vnitřní ticho´Povídka: ´Vnitřní ticho´

Vnitřní ticho

Je těžké si udržet vnitřní ticho, když na nás ze všech stran dorážejí situace, všední dění, stres v práci, emoce ostatních, ale i názory a postoje, které na nás působí. Jako strom, který se kymácí v náporu větru, ale zároveň stojí pevně v zemi, pevně připoután svými kořeny v půdě, čelí větru a udržuje si svou vnitřní pevnost.

Někdy je příjemné nechat se unášet pohybem větru a sdílet s ním jeho sílu, jeho rytmus, hravost, bouři, dynamiku, prolnout naši energii s jeho energií. Stejně jako i v běžném dni prolne naše energie s energií vnějšího světa, sloučí se světem ostatních a všichni hrajeme ‚představení‘. Všichni jsme v té hře důležitou součástí, všichni se na ní podílíme, každý působíme na sebe navzájem, naše role vycházejí ze situace, reagujeme tak, jak umíme, tak jak jsme se naučili. I když stojíme, tak hrajeme, i když máme pocit, že nehrajeme, tak hrajeme, jenom tím, že se díváme, pozorujeme, podílíme se myšlenkami, svými pocity, náladami.

A přece se někdy chci před tím divadlem schovat, nebýt viděna a podívat se dovnitř sebe, abych svou roli hrála dobře, za sebe, podle svého přesvědčení a hodnot, v souladu s tím, kdo jsem a kam jsem došla.
Nejspíš se asi úplně neschovám, protože i když se ponořím do svého vnitřního ticha, jsem tady, jsem součástí všeho a všechno je součástí mě. Ale v tom vnitřním tichu se mohu spojit s tím, co chci, co vnímám, že je správně, mohu se spojit se svou cestou, se svým vědomím, se svým záměrem, se svým vedením. ¨

Cest k vnitřnímu tichu je spousta … moje cesta je spojená s jógou. Jóga mi pomáhá dotknout se toho, co nás přesahuje, dotknout se hloubky a sebe samotného.

Pravidelné cvičení jógy přinese pocit zklidnění, naučí ztišení se, ponoření se do sebe, kde můžeme hledat odpovědi na otázky. Cvičení přináší také uvolnění těla, harmonizuje čakry a meridiány a tak léčivě přispívá k celkovému zdraví člověka.

Časem se naučíte, že jógu můžete cvičit kdekoliv, v lese, doma, na pláži nebo uprostřed města v parku. Můžete ji cvičit kdykoliv, i když nemáte zrovna po ruce karimatku. Jóga je o stavu mysli, do módu ztišení se, spojení se sám se sebou, můžete přepnout kdekoliv, v tichu lesa, ale i v přeplněné tramvaji a v ruchu velkoměsta.


Foto: Stanislav Bříza
Text: Olga Hladová